Abelprislogo

THE ABEL SYMPOSIUM 2011

 

The Abel Symposium
Pil Main Page
Pil Further information
Pil The Abel Symposium 2017
Pil The Abel Symposium 2016
Pil The Abel Symposium 2015
Pil The Abel Symposium 2014
Pil The Abel Symposium 2013
Pil The Abel Symposium 2012
Pil The Abel Symposium 2011
Pil The Abel Symposium 2010
Pil The Abel Symposium 2009
Pil The Abel Symposium 2008
Pil The Abel Symposium 2007
Pil The Abel Symposium 2006
Pil The Abel Symposium 2005
Pil The Abel Symposium 2004

The Abel Prize
Pil http://www.abelprize.no/

Springer Series
Pil Proceedings

Email
nmf (at) math.ntnu.no

Program for the Abel Symposium, 2011

The preliminary program is as follows: The talks will be 50 minutes each. We start Monday morning and end Thursday afternoon no later than 16:30. On Tuesday night there will be a special dinner celebrating the 60th birthday of Sverre O. Smalø.

Titles of talks (preliminary)

Luchezar Avramov:Reverse homological algebra over local rings
Ragnar-Olaf Buchweitz:The Fundamental Class of an Algebra
Karin Erdmann:Cohomology for Hecke algebras and related algebras
Sergey Fomin:Cluster structures in classical rings of invariants
Dieter Happel:Algebras of finite global dimension
Bernhard Keller:On generic bases in cluster algebras (after Plamondon)
Maxim Kontsevich:Cluster algebras from the mirror symmetry perspective
Henning Krause:An encounter between Gabriel-Roiter and Ziegler
Bernard Leclerc:Cluster structures on quantum coordinate rings
Helmut Lenzing:Triangle singularities, weighted projective lines, and nilpotent operators
Robert Marsh:From triangulated categories to module categories via localisation
Hiraku Nakajima:Handsaw quiver varieties and finite W-algebras
Steffen Oppermann:TBA
Claus M. Ringel:Tensor Products of Path Algebras
Jan Schröer:Cluster variables are irreducible
Andrzej Skowronski:Module categories with heart
Lauren Williams:Positive bases for cluster algebras from surfaces
Andrei Zelevinsky:Tropical dualities in cluster algebras

Schedule

Monday May 20
09:00–09:50Maxim Kontsevich
10:15–11:05Robert Marsh
11:25–12:15Andrei Zelevinsky
12:30–16:50Break for lunch and informal discussions
16:50–17:40Henning Krause
18:00–18:50Claus M. Ringel
21:00–22:00Folk tunes in St. Olafs church

Tuesday May 21
09:00–09:50Hiraku Nakajima
10:15–11:05Steffen Oppermann
11:25–12:15Luchezar Avramov
12:30–16:50Break for lunch and informal discussions
16:50–17:40Bernard Leclerc
18:00–18:50Jan Schröer
19:00–?Conference dinner celebrating Sverre O. Smalø's 60th birthday

Wednesday May 22
08:30–09:20Karin Erdmann
09:45–10:35Andrzej Skowronski
10:55–11:45Dieter Happel
12:00–?Excursion with lunch and dinner

Thursday May 23
09:00–09:50Sergey Fomin
10:15–11:05Bernhard Keller
11:25–12:15Lauren K. Williams
12:30–14:20Break for lunch and informal discussions
14:20–15:10Ragnar-Olaf Buchweitz
15:30–16:20Helmut Lenzing

Abelansikt